logo

tel. (013) 435 08 20

ul. Szkolna 2

38-440 Iwonicz-Zdrój

Wycieczka do Lasu Grabińskiego

           W środę 14 września 2016 r.,w pogodny słoneczny poranek, klasa szósta wraz z opiekunem  p. Magdaleną Karaś wybrała się na pieszą wycieczkę do Lasu Grabińskiego – miejsca kaźni, gdzie 24 lipca 1944r. zamordowano strzałem w tył głowy 72 członków Armii Krajowej.

           Po godzinnym marszu dotarliśmy na miejsce. Naszą lekcję patriotyzmu rozpoczęliśmy od modlitwy za zamordowanych. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku. Opiekun wprowadził uczniów w nastrój tamtego tragicznego dnia. Uczniowie recytowali i omawiali fragment wiersza napisanego w 1948 r. przez Tadeusza Tomkiewicza ,, Śmierć bohaterów w Lesie Grabińskim”. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie ludności cywilnej w Iwoniczu – Zdroju podczas II wojny światowej. Wracając, szóstoklasiści zatrzymali się na cmentarzu cholerycznym,  znajdującym się w odległości 500 m od wsi, na którym pochowano we wspólnej mogile 115 osób, zmarłych w czasie największej w XIX wieku epidemii cholery.

           Wyjście do Lasu Grabińskiego było dla wszystkich uczniów wielkim przeżyciem. Nauka historii w miejscu uświęconym krwią Polaków to dobra lekcja patriotyzmu. Wycieczka stała się również okazją do rozbudzania zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy o historii naszego kraju i regionu oraz kształtowania postaw proekologicznych.

Poprzedni

Comments are closed.