logo

tel. (013) 435 08 20

ul. Szkolna 2

38-440 Iwonicz-Zdrój

WYCIECZKA DO MUZEUM PODKARPACKIEGO W KROŚNIE

Rok 2018 w szkole klasy gimnazjalne rozpoczęły wyjazdem do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie na wystawę interaktywną pt. „Świat zmysłów”. Została ona przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa  ta dzieli się na trzy części. Pierwsza to „Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego”. Eksperymenty przedstawiają budowę oraz podstawowe własności narządów zmysłów. Druga część  „Mono czy stereo”, to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł – dwojga oczu czy dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze.  W trzeciej części  „Oszukać zmysły” na zwiedzających czekają triki optyczne i iluzje akustyczne.

Uczniowie najpierw wysłuchali krótkiego instruktażu, a następnie samodzielnie wykonywali różnego rodzaju eksperymenty, nieźle się przy tym bawiąc. Przy okazji okazało się, że zmysły niektórych z nas były kompletnie odporne na pewne bodźce, np. czaszka nie przewodziła drgań, a motyl, który miał się ukazać, nie objawił się.

Po przetestowaniu wszystkich eksponatów udaliśmy się na krótki spacer po krośnieńskiej starówce. Zwiedziliśmy także kościół farny, w którym za przewodnika mieliśmy księdza prałata Andrzeja Chmurę.

Comments are closed.