logo

tel. (013) 435 08 20

ul. Szkolna 2

38-440 Iwonicz-Zdrój

JAK PROWADZIĆ ZDROWY STYL ŻYCIA?

Pojęcie „zdrowego stylu życia” wprowadzono oficjalnie w 1947 roku, gdy WHO zdefiniowało go jako równowagę między sferami: fizyczną, umysłową i społeczną. Do tego czasu było ono określane jedynie jako brak choroby. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady, które warto wprowadzić, by cieszyć się zdrowiem. Warto dodać, że zasady te są dla wszystkich: tych młodszych, i tych trochę starszych.

 1. Wprowadź regularną aktywność fizyczną.

Wyjazd weekendowy na narty czy basen raz na dwa tygodnie nie można nazwać „regularną” aktywnością fizyczną. W zdrowym stylu życia chodzi o systematyczność połączoną z odpowiednią częstotliwością. By poprawić koordynację ruchową, sprawność mięśniową oraz zapewnić sobie wiele innych zalet płynących z aktywności, powinno się ją uprawiać minimum przez 30 minut pięć razy w tygodniu. Niektórzy zalecają codzienną aktywność trwającą min. przez 30 minut.

 1. Zadbaj o zdrowe nawyki żywieniowe.

Posiłki, które spożywamy mają bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jadłospis powinien być zbilansowany i warto wprowadzać do niego urozmaicone produkty, by każdego dnia dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy jednocześnie unikać żywności przetworzonej, fast foodów, słodyczy, które negatywnie wpływają na zdrowie. Warto wypijać jak najwięcej wody, eliminując jednocześnie słodkie napoje. W diecie na stałe powinny zagościć produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce. Jak zdrowo jeść? W regularnym odstępach, co kilka godzin, dopasowując ilość posiłków indywidualnie – najczęściej zaleca się 4-5 posiłków bądź 3-4 posiłki dziennie.

 1. Zrezygnuj z używek.

Używki bez wątpliwości mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety osoby sięgające po alkohol, papierosy, narkotyki są o wiele bardziej narażone na rozwój niebezpiecznych dla życia chorób.

 1. Wykonuj badania profilaktyczne.

Badania profilaktyczne nie powinny być przykrym obowiązkiem od czasu przekroczenia pewnego wieku, ale jednym z ważnych zasad zdrowego stylu życia. Warto je regularnie wykonywać, bo pomogą uniknąć lub wykryć bardzo niebezpieczne choroby, zatrzymać ich rozwój, zanim będzie za późno.

 1. Staraj się zmniejszyć odczuwany stres.

Stres podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne. W ramach zdrowego stylu życia powinno się starać go maksymalnie ograniczać, np. unikając sytuacji stresujących, często nawet osób powodujących u nas negatywne odczucia. Można również radzić sobie ze stresem za pomocą medytacji, ćwiczeń relaksujących bądź otaczania się pozytywnymi osobami, które pozwolą nam wyciszyć umysł i lepiej radzić sobie z codziennymi problemami.

 1. Zadbaj o zdrowy sen.

Sen ma dobroczynny wpływ na organizm – pozwala na regenerację, poprawia koncentrację i nastrój. Ilość godzin poświęconych na sen różni się w zależności od wieku, zazwyczaj jednak zaleca się, by przesypiać 7-8 godzin każdego dnia.

Jak zdrowo spać? Należy dobrać odpowiedni materac, zadbać o otoczenie, ciszę, temperaturę 18-21ºC i wilgotność na poziomie 50-60%.

 1. Zagospodaruj czas na wypoczynek.

W ciągu każdej doby powinien znaleźć się czas na odpoczynek, podczas którego wykonujemy czynności, które sprawiają nam przyjemność i działają relaksująco. Dobrym pomysłem jest znalezienie hobby, spotkania z bliskimi czy po prostu poświęcenie czasu na ulubioną aktywność fizyczną. Należy uważać, by nie zachwiać ani czasu przeznaczonego na sen, ani na pracę, szczególnie jeśli mamy tendencję do przepracowywania się. W dłuższej perspektywie nie przyniesie to dobrych konsekwencji dla naszego zdrowia.

 1. Dbaj o pozytywne nastawienie i stawianie sobie celów

Zdrowy styl życia to także dbałość o sferę psychiczną, dla której zdrowe jest dostrzeganie pozytywnych aspektów w każdej sytuacji, dbałość o odpowiednie nastawienie, a także wyznaczanie sobie celów rozwojowych. Rozwój osobisty, a szczególnie stawianie sobie nowych zadań możliwych do osiągnięcia, będzie budował pozytywniejsze podejście do życia.

Dlaczego warto prowadzić zdrowy styl życia?

 • poprawi się nasze samopoczucie;
 • zauważymy lepszą kondycję włosów i skóry;
 • poprawi się wydolność i wytrzymałość;
 • wydłuży się nasze życie i będziemy cieszyli się lepszą sprawnością w wieku starszym;
 • zwiększy się nasza atrakcyjność fizyczna;
 • poprawi się samoocena;
 • zmniejszy się ryzyko pojawienia się wielu chorób;

poprawi się budowa masy ciała i jego skład.

Comments are closed.