logo

tel. (013) 435 08 20

ul. Szkolna 2

38-440 Iwonicz-Zdrój

DLACZEGO ODPOCZYNEK JEST WAŻNY?

Przed nami wakacje – czas odpoczynku.  W tym roku, po różnych komplikacjach i stresie związanych z pandemią,  jest on wszystkim jeszcze  bardziej potrzebny. Brak odpoczynku powoduje : przemęczenie, częste bóle głowy, problemy ze snem, zmiany w wyglądzie, nadmierną drażliwość, pogorszenie relacji z otoczeniem, brak radości z życia. Dobry odpoczynek pozwala odzyskać energię, pokonać odczucie znużenia, zmęczenia oraz poprawia nastrój. Po takim odpoczynku odzyskujemy entuzjazm, zaangażowanie oraz siły fizyczne i psychiczne. Osoba wypoczęta pragnie  z powrotem przystąpić do wykonywania swoich obowiązków. Czy jednak umiemy odpoczywać? To, że mamy czas wolny, wcale jeszcze nie oznacza, że w pełni odpoczywamy. Dlatego pamiętajcie :

  • Odpoczynek jest tak samo ważny, jak nauka i praca, więc nie lekceważcie go.
  • Występują dwa rodzaje zmęczenia: zmęczenie fizyczne (czyli zmęczenie mięśni wysiłkiem fizycznym) oraz zmęczenie psychiczne. Dlatego zarówno nasze ciało, jak  i umysł potrzebują odpoczynku.
  • Nie mylcie odpoczynku z lenistwem. Odpoczynek to przerwa od aktywności fizycznej lub psychicznej, która pozwala odzyskać siły, lub czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego, co sprawia przyjemność. Natomiast lenistwo to niechęć do wysiłku czy pracy.
  • Odpoczynek pozwala nam nie tylko zrelaksować się, ale także usunąć zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ponadto pozwala nam na utrzymanie dużej wydajności, kreatywne działanie oraz budowanie relacji z bliskimi. Odpoczynek jest też czasem, w którym możemy spotkać i poznać samego siebie.
  • To, jak odpoczywamy i ile czasu potrzebujemy na efektywny wypoczynek, zależy od indywidualnych potrzeb. Oprócz codziennego krótkiego odpoczynku i relaksu w weekend, dodatkowym momentem ładowania baterii powinien być dłuższy urlop trwający minimum 8-10 dni.
  • Sami musicie zdecydować, jaką formę wypoczynku wybrać ( aktywność fizyczna, relaks, hobby, spotkania z bliskimi, rozrywka). To Wy wiecie najlepiej, co Was relaksuje, jak lubicie spędzać wolny czas i co sprawia Wam największą przyjemność. Ile pomysłów, tyle form odpoczynku.

 

Życzymy wszystkim – uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi –  udanego i bezpiecznego urlopu. Niech w ten wakacyjny czas dopisuje zdrowie, dni będą ciepłe i słoneczne, a przygody niezapomniane.

 

Pedagodzy szkolni

Comments are closed.