Empatia to umiejętność ułatwiająca obcowanie z ludźmi, która polega na rozpoznawaniu emocji u innych, współodczuwaniu ich stanów emocjonalnych oraz umiejętności spojrzenia na sytuację z ich perspektywy. Można się jej nauczyć w każdym wieku, jednak najskuteczniej kształtuje się ją w dzieciństwie.
Dlaczego warto być empatycznym?
Przede wszystkim należy podkreślić, że empatyczni ludzie tworzą zdrowe, głębokie i szczęśliwe relacje. Znajomość siebie, swoich uczuć i emocji oraz odczytywanie je u innych sprawia, że umiejętnie reagują na potrzeby innych. Dzięki czynnościom na rzecz innych polepsza się samopoczucie i wzrasta poczucie własnej wartości.
Badania dowodzą, że dzieci, które są bardziej empatyczne, czyli odczytują uczucia i emocje innych, są bardziej znane i lubiane w szkole. Może mieć to również związek z tym, że dzieci te chętnie wspierają innych oraz pomagają im. Są one także najbardziej stałe emocjonalnie, co pozwala im nawiązywać głębsze i dojrzalsze relacje.
Dzieci, u których zauważa się deficyt empatyczny, mają trudności w podporządkowaniu się, są także impulsywne. Dezorganizuje to ich codzienne funkcjonowanie, gdyż nie chcą one wykonywać swoich obowiązków, są niechętne do współdziałania, źle reagują na krytykę, a także często miewają wybuchy złości. W konsekwencji mają duże trudności w nawiązywaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami.
Dlatego ważne jest, by oprócz rozwoju intelektualnego, rozwijać w dziecku inteligencję emocjonalną, w tym bycie empatycznym. Takie wychowanie skutecznie wpływa na sukcesy osiągane w życiu, które nie zależą wyłącznie od IQ, ale również od relacji z innymi.