logo

tel. (013) 435 08 20

ul. Szkolna 2

38-440 Iwonicz-Zdrój

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Rodzice

Paulo Coelho napisał „Człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności.” Samotność, odosobnienie zupełnie niespodziewanie zaskoczyły nas wszystkich w samym środku roku szkolnego. Każdy z nas znalazł się nagle w sytuacji, której nie znał, której nigdy nie doświadczył, której nikt nie był w stanie przewidzieć. Świat się zatrzymał, a my zastygliśmy miotani różnorodnymi uczuciami. Wielu z nas czuło lęk, przerażenie, panikę, miało obawy. Nie były to radosne uczucia. Mogła nas ogarnąć bezsilność, sparaliżować strach, dosięgnąć depresja. A jednak daliśmy radę. Po chwilowej niemocy, stanęliśmy gotowi do wyzwań nowej rzeczywistości. Z czasem zaczęliśmy sobie radzić coraz lepiej. Nowe narzędzia pracy okazały się łącznikiem między nauczycielami a uczniami. Nauczyliśmy się siebie szukać i odnajdywać w zawiłościach Internetu. Ta wielka praca, którą wykonaliśmy, chociaż w niewielkim stopniu łagodziła stres wynikający z pandemii. Tworzyliśmy namiastkę wspólnoty szkolnej, która okazała się tak bardzo ważna w naszym życiu. Uświadomiliśmy sobie prawdę, że jesteśmy wielką szkolną rodziną i że tej rodziny także nam brakuje.
Dzisiaj, w dniu zakończenia roku szkolnego, chyba najdziwniejszego, jaki przeżyliśmy, zapewne znowu silniej wraca do nas smutek. Nigdy dotychczas nie przeżywaliśmy go na progu wakacji. Smutek ten daje nam wiedzę o nas samych. O tym, jak ważni dla siebie jesteśmy. O tym, jak cenne bywają te proste chwile: uściski, podziękowania, świadectwa z rąk wychowawców, życzenia dobrych wakacji. Wydawało się nam to takie proste i oczywiste, a dzisiaj stało się cenne, bo niemożliwe. Jakże mądrzy staliśmy się o ten czas doświadczeń.
Dziękując wszystkim za pracę i wysiłek w tym okresie odosobnienia, chcę Wam życzyć, by żadna chwila nie umykała w Waszym życiu. Byście doceniali proste rzeczy, ludzi wokół Was, wszystko, co zostało nam dane, a czego nie docenialiśmy wcześniej. Nawet wakacyjny czas, kiedy można wyłączyć komputer, nie odebrać telefonu, popatrzeć na niebo, posłuchać przyrody i drugiego człowieka – jest darem, którym powinniśmy się cieszyć. Uważajcie na siebie, przestrzegajcie nakazów sanitarnych, korzystajcie z rozsądkiem z wakacji. Jeżeli dzisiaj spędzimy bezpiecznie czas, troszcząc się o dobro i zdrowie wszystkich, jutro bezpiecznie i szczęśliwie wrócimy w mury szkoły, która okazała się nam tak bliską, do ludzi, którzy okazali się dla nas tak ważni.
Kończąc, dziękuję Panu Burmistrzowi, Księdzu Proboszczowi, Radzie Rodziców, Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom oraz tym wszystkim, którzy nam dobrze życzą, za cały rok udanej i efektywnej współpracy. Mam nadzieję, że nowy rok szkolny przyniesie więcej spokoju i jeszcze lepsze owoce naszej wspólnej pracy, czego sobie i Państwu życzę.

Dyrektor szkoły
Mariusz Kopczyk

Comments are closed.