6 kwietnia uczniowie klasy I Gimnazjum uczestniczyli w nietypowych lekcjach historii i języka polskiego.
Pierwsza z nich odbyła się w Muzeum Podkarpackim, a jej temat brzmiał „Życie krośnian w średniowieczu”. Uczniowie zostali oprowadzeni po ekspozycjach dotyczących historii naszego miasta powiatowego, dowiedzieli się, kiedy było lokowane. Zobaczyli resztki murów miejskich z basztą, drewniane rury wodociągowe, naczynia z epoki, a nawet średniowieczną deskę klozetową. Dowiedzieli się, jak kiedyś wyglądał krośnieński rynek, jakie cechy rzemieślnicze funkcjonowały w mieście.
Następnie udaliśmy się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, gdzie pierwszoklasiści obejrzeli spektakl „Balladyna” według tragedii Juliusza Słowackiego. Była to rzadka okazja do spotkania z teatrem żywego planu. Spektakl przygotowany został przez teatr Artenes. To klasyczna inscenizacja, aczkolwiek z elementami musicalu i animacjami komputerowymi. Słowem, ciekawe połączenie tradycji ze współczesnością, choć opinie na ten temat wśród uczniów były różne. Oto jedna z nich napisana przez Pawła Jędrusika:
„Spektakl pt. «Balladyna» wywołał na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Urzekła mnie gra aktorów w połączeniu z muzyką. Świetnym rozwiązaniem było użycie dwustronnych dekoracji umożliwiających szybką zmianę scenerii. Do minusów należy zaliczyć niewyraźną mowę Skierki i Chochlika. Obydwie postacie wolałbym zobaczyć na żywo, a nie wygenerowane komputerowo”.
Należy więc zaliczyć nasz wyjazd do udanych. Szkoda tylko, że stosunkowo rzadko można w Krośnie zobaczyć wartościowy spektakl dla młodzieży.