Dorastanie to wyjątkowy okres pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Wiodącym zadaniem dziecka w okresie dorastania, oprócz sprostaniu wymaganiom fizycznym i społecznym, jest budowanie własnej tożsamości, obrazu samego siebie. Przyczyniają się do tego: własne aspiracje, wzory, cele, które chce osiągnąć, poczucie dorosłości, porównywanie siebie z innymi ludźmi, przede wszystkim rówieśnikami.
Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności, dostępności i gotowości do udzielenia im pomocy. Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób, aby rozwiązać problem. Chcą widzieć w nas swoich sojuszników, na których mogą liczyć w trudnych momentach.
Czego więc potrzebują od nas nasze dzieci?
-
Poczucia więzi i przynależności do rodziny. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Potrzebują naszego szacunku, przyjaznej atmosfery w domu – poczucia bezpieczeństwa.
-
Poczucia własnej wartości. Chcą, aby doceniać ich wysiłki w osiąganiu sukcesów oraz chcą mieć pewność, że nie zostaną przez nas skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda.
-
Wiarygodności. Chcą mieć pewność, że zachowujemy się tak, jak mówimy, ale także, że potrafimy przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów.
-
Sprawiedliwego traktowania. Przekonania, że rodzice w niejasnej sytuacji zareagują w oparciu o wnikliwe rozpatrzenie sprawy.
-
Stanowczości w ważnych sprawach. Potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu.
-
Poszanowania intymności i dyskrecji. Chcą mieć pewność, że granice ich prywatności są przez nas respektowane.